18. ledna 2024

Den otevřených dveří 1. 2. 2024

V rámci dne otevřených dvěří Fakulty humanitních studií UK se představí také náš studijní program Filosofie v kontextu humanitních věd.

Setkání proběhne od 11 hodin v místnosti 1.21.

Kromě klasického představení studijního programu uvedeme také přednášku našeho garanta Josefa Fulky na téma Co zobrazuje obraz? Případ Botticelli.

Anotace přednášky

Francouzský historik umění a teoretik obrazu Georges Didi-Huberman velice často používá při svých interpretacích uměleckých děl psychoanalytické pojmosloví. Nejde ovšem o nějakou banální “psychoanalýzu” tvůrce dotyčného uměleckého díla, ale o interpretaci samotného obrazu v termínech předeterminovanosti, fantasmatu, nutkavé neurózy, zamaskovaného dotyku atd. Je tím nově položena otázka pravdy v malířství – nejde o “referenční” ani tradičně ikonologickou interpretaci uměleckého díla, ale o interpretaci tohoto díla jako svého druhu psychického prostoru. Tento jeho postup ukážeme na příkladu jeho výkladu Botticelliho, jak jej předkládá v knize “Otevřít Venuši”

Program celého dne otevřených dveří je k dispozici na webu fakulty.