11. ledna 2024

20. epizoda Filosofického podcastu

Aleš Novák právě vydal novou epizodu svého Filosofického Podcastu. S Janem Palkoskou se v ní zabývá filosofii G. W. Leibnize.

Anotace

V rozhovoru u příležitosti vydání nových překladů základních Leibnizových Textů k metafysice, ontologii a přírodní filosofii, jež vyšly péčí Jana Palkosky v nakladatelství OIKOYMENH v roce 2023, se dovíme o základních rysech Leibnizova myšlení. Zazní, proč bylo třeba nově přeložit Leibnizův nejslavnější spis Monadologie a proč je korektnější hovořit o principu postačujícího, a nikoli dostatečného důvodu. A pak se od possibilistické logiky, teorie idejí a souvisejícího pojetí kauzality dostaneme k monadologické filosofii a jejím morálním konsekvencím týkajícím se původu zla ve světě. (NB. Upozorňujeme, že epizoda vznikla dlouho před tragickými událostmi na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, v jejichž světle bychom diskusi vedli patrně jinak.) Následně jsme se pokusili o formulaci čehosi jako monadologická etika. A čím může být Leibniz „aktuální“ pro dnešní dobu? Tím, že nás učí, jak myslet. A to je víc než dost.

Poslouchejte na Spotify