4. prosince 2023

19. epizoda Filosofického podcastu

Docent Aleš Novák právě vydal novou epizodu svého Filosofického Podcastu. S naší absolventkou Alexandrou Brockovou v něm hovoří o Blaisovi Pascalovi.

Anotace:

S Alexandrou Brockovou o francouzském matematikovi, filosofovi a zejména křesťanovi Blaisovi Pascalovi, jehož 400. výročí narození jsme si připomněli v roce 2023. Konkrétně konferencí ve dnech 26.-27. září 2023 na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, jež nesla název „Pochybovat, tvrdit, odevzdat se“. V tom zní tři fasety Pascalovy osobnosti a myšlení: skeptik, geometr, křesťan. Dovíme se o nesnázích spojených s textem a edicí Pascalových „Myšlenek“; proč se jedná o fragmenty, a nikoli aforismy; co znamená rozlišení mezi duchem jemným a geometrickým a jaký nárok je na člověka kladen, je-li křesťanem či aby se jím stával.

Poslouchejte na Spotify: https://open.spotify.com/episode/0Sz90V8EislWE84Sauwo1W