• Aktuality

Aktuality

16. října 2023

Zaostřeno na umění: Umění ve filozofické zpovědnici II.


Od Dušiček ke koncům světa neboli šestero setkání o prolínání filozofie, umění a vědy nad vybranými díly z expozice 1918-1938: První republika.


Kde se v přírodě bere něco takového jako „krásné“ jevy? Lze si porozumět s cihlou vrženou do okna? Může obraz existovat jako člověk? Národní galerie Praha nabízí ve spolupráci s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy už druhý ročník jedinečného cyklu komentovaných prohlídek. Filozofové prostřednictvím dialogu s kurátorkami a edukátorkami NGP Markétou Čejkovou, Alicí Němcovou, Annou Pravdovou a Monikou Švec Sybolovu nechají „vyprávět“ vybrané obrazy a sochy, které samy za sebe promluvit nemohou. Každé z takto „polichocených“ děl se zároveň stane východiskem pro zamyšlení nad aktuálními problémy; tentokrát se zaměříme na environmentální krizi a rozvodové řízení mezi člověkem a přírodou. Co nám mohou obrazy při filozofickém výslechu prozradit o světě, který si sám nerozumí?


Kurz bude probíhat každou středu mezi 18. 10. a 29. 11. 2023 (kromě 25. 10. 2023) od 16:00 ve Veletržním paláci na adrese Dukelských hrdinů 47, Praha 7 v prostorách expozice 1918–1938: První republika, ve 3. patře.


Program a další informace naleznete na webových stránkách Národní galerie.


Sdílet na:  
Napište nám
Kontakty

Navazující magisterský studijní program

Filosofie v kontextu humanitních věd

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


garant studijního programu


tajemnice


Všechny kontakty


Jak k nám