16. září 2021

Evropský den jazyků v Kampusu Hybernská 2021

Ve čtvrtek 30. září 2021 od 16 do 21 hodin bude v Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1, budova A) probíhat akce Evropský den jazyků 2021.

Program:

— 3 přednáškové bloky

— výstava „Severské jazyky

— výstava „Posláni na sever

— venkovní úniková hra „Nouzový stav

— projekt pro školy

— doprovodný program online

V rámci přednáškových bloků vystoupí od 20:00 garant našeho programu doc. Fulka s přednáškou na téma Znakové jazyky u slyšících mluvčích:

Tématem přednášky budou tzv. alternativní znakové jazyky, tj. jazykové systémy, které si za určitých okolností vypracovávají i komunity, jejichž členové mohou používat jazyky mluvené. Naším tématem se stanou zejména tzv. klášterní znakové jazyky, tedy jazyky používané mnichy ve středověkých klášterech, znakový jazyk severoamerických Indiánů (PISL, Plains Indian Sign Language) a znakové jazyky používané australskými domorodci. Pozornost budeme věnovat možným důvodům, proč takové jazyky vznikají, jejich specifickým vlastnostem i způsobům, jimiž se liší jak od jazyků mluvených, tak od tzv. primárních znakových jazyků, tedy znakových jazyků používaných neslyšícími.

Více informací: https://libraryoflanguages.ff.cuni.cz/evropsky-den-jazyku/edj-2021/