20. ledna 2022

On-line setkání s uchazeči 2. 2. 2022

2. února 2022 proběhně on-line setkání studijního programu Filosofie v kontextu humanitních věd s uchazeči a uchazečkami o studium.

Setkání se studijním programem se bude konat od 16 hodin na platformě ZOOM na následujícím odkazu: https://cuni-cz.zoom.us/j/97181117419

Program:

• Ukázková přednáška docenta Aleše Nováka na téma Rilke, Klee a petrklíče. Úvaha nad některými rysy povahy moderního umění.

Pražský rodák Rainer Maria Rilke a malíř Paul Klee byli přáteli, kteří v Mnichově sdíleli týž dům a častovali se návštěvami, ze kterých těžil především Rilke, jemuž Klee zapůjčil několik svých prací. Nicméně nezdržel se podivu nad tím, že si Rilke vybral práce, jichž si Klee osobně příliš necenil, zatímco práce, jimž přikládal důležitost a význam, nechal Rilke bez povšimnutí. O důvodu tohoto výběru hovoří Rilke v jednom pozoruhodném dopise, který adresoval Baladině Klossowské. Vlivný kunsthistorik Will Grohmann se snaží ve své nepřekonané monografii o Kleeovi oba autory neustále k sobě vázat a vykazovat jejich příbuzné postoje, které jsou však, jak by měla ukázet interpretace uvedeného Rilkeho dopisu, bytostně nesmiřitelné a vzájemně se rozcházející. Mělo by nám to částečně ukázat jisté rysy a meze povahy moderního umění, které se pokusíme uvést do spojitosti s některými aspekty myšlení Martina Heideggera.

• Prostor pro dotazy