10. ledna 2022

Den otevřených dveří 26. 1. 2022

26. ledna 2022 proběhne na Fakultě humanitních studií UK den otevřených dveří.

Setkání se studijním programem Filosofie v kontextu humanitních se bude konat od 10 hodin v místnosti č. 2.32.

Program:

• Představení studijního programu garantem a tajemnicí

Cílem přednášky bude ukázat, jak i tzv. klasický realistický narativ, o němž se ve školském smyslu předpokládá, že zobrazuje skutečnost "takovou, jaká je", ve skutečnosti velmi důmyslně pracuje se čtenářovou fantazií, očekáváním a vposledku touhou. S těmito psychickými dispozicemi na straně čtenáře je velmi důmyslně manipulováno, ale je nepřesné tvrdit, že se jedná jen o vědomou manipulaci ze strany autora - naopak, text žije svým vlastním životem a sám autor je někdy do celé hry vtažen jako jeden z jejích aktérů. Názorně to bude předvedeno na románu Thomase Hardyho Tess z d'Urbervillů.

K přednášce jsou ke stažení ukázky díla.

• Prostor pro dotazy

Garant programu, docent Josef Fulka, bude mít zároveň samostatnou přednášku na téma Vlčí děti jako filosofický problém od 14:15 v místnosti č. 2.11.