8. listopadu 2021

11. epizoda Filosofického podcastu

Docent Aleš Novák právě vydal novou epizodu svého Filosofického Podcastu s názvem Být na cestě k řeči. K brémskému proslovu Paula Celana.

Anotace:

Aristotelés definuje člověka jakožto živočicha majícího rozum a řeč, která představuje antropologickou diferenci mezi člověkem a ostatními živočichy. Být lidsky znamená mluvit, a tedy mluvit s někým druhým a k někomu druhému. Ale co když mluvíme řečí (nota bene snažíme se psát básně v řeči) vrahů našich rodičů, přátel a soukmenovců? Co to znamená pro nás a pro samotnou řeč? Pro řeč, která tím, že podstupuje traumata a hrůzy, kterých je schopný pouze člověk, se proměňuje tak, že se obohacuje o svou negativitu, zůstává jediným pramenem orientace ve skutečnosti, jež je veskrze nepřátelská, cizí a zjevně zbavená smyslu. Takovéto traumatizující skutečnosti by snad mohlo skýtat nějaký smysl leda ustavičné úsilí být na cestě k někomu druhému, se kterým lze mluvit - a to pro Paula Celana znamenalo: všemu navzdory psát básně.

Poslouchat můžete na Spotify: https://spoti.fi/3wp4i8S